Inspiracje, Poradniki, Wyróżnione

3 najważniejsze trendy w fotografii w 2021 roku

Jak każda z twórczych dziedzin fotografia jest podatna na trendy. Zazwyczaj głównym czynnikiem napędzającym ich rozwój był postęp technologiczny. Smartfony przewróciły nasze fotografie na bok, zwiększając zapotrzebowanie na pionowe kadry. Drony uczyniły ptasią perspektywę dostępną dla każdego. Niezwykłość czasów, w których żyjemy, sprawiła, że tym razem to wydarzenia na świecie dyktują kierunek, w którym zmierza fotografia. Jakie trzy trendy będą najwyraźniejsze w najbliższych latach?


SPIS TREŚCI
  1. Minimalizm
  2. Autentyczność
  3. Styl Retro
  4. Podsumowanie

Minimalizm

Trend ten nie jest nowy, ale w ostatnim czasie mocno zyskuje na znaczeniu. Potrzeba zapanowania nad powszechnym konsumpcjonizmem sprawiła, że minimalizm stał się obecny w naszym codziennym życiu. Skandynawskie wzornictwo podbijające Instagrama i  Pinterest oraz lockdown, przez który wiele osób przewartościowało swoje priorytety, sprawił, że minimalizm przestał już być niszową filozofią dla wtajemniczonych. W sieci jak grzyby po deszczu wyrastają blogi poświęcone tej filozofii a serwisy VOD prześcigają się w produkcji filmów dokumentalnych na jej temat. Nic dziwnego, że minimalizm coraz mocniej widoczny jest również w fotografii. 

Minimalistyczne obrazy przestały być już jedynie domeną fotografii krajobrazu i architektury, ale coraz mocniej przenikają do innych dziedzin. Street, fotografia komercyjna czy lifestylowa coraz częściej poszukują prostoty i siły minimalistycznych obrazów. Wyciszone odcienie, monochromatyczne palety kolorów i puste przestrzenie będą modne jeszcze przez długi czas. 

Fot. Motoki Tonn
Fot. Richard Lee
Fot. Esteban Amaro
Fot. Sabina Tone

Autentyczność

W dobie wszechobecnej ściemy i upiększających filtrów autentyczność staje się coraz bardziej pożądaną wartością. Jako odbiorcy fotografii jesteśmy już zmęczeni fałszywym i przesadnie upiększonym przedstawianiem życia w reklamach i social mediach. Chcemy, aby ludzie byli ludźmi ze swoimi wadami i niedoskonałościami. 

Mniej makijażu, mniej edycji za to więcej naturalnego światła, realizmu i emocji. Ten trend to zwykli ludzie, ich styl życia i doświadczenia. Wyraźniejsza granica między prawdą a fantazją. Przejście od doskonałości do autentyczności to kierunek, który w najbliższym czasie będzie bardzo wyraźny. Jego siłą jest uzdrawiający element akceptacji naszych wad.

Fot. Jessica FelicioFot
Fot. Jose Escobar
Fot. Juan Gomez
Fot. Nathan Dumlao

Styl Retro – Postminimalizm

Moda na retro wkraczała do świata fotografii stopniowo. Wszystko zaczęło się od renesansu fotografii analogowej. Tradycyjne, ziarniste filmy wdarły się szturmem w cyfrowy świat. Pojawiły się aplikacje i presety symulujące klisze. Na Netflixie furorę zrobił nafaszerowany sentymentem serial The Stranger Things. Wszystko to, podlane ostatnimi wydarzeniami sprawiło, że zatęskniliśmy za „starymi dobrymi czasami”.

Odważne wykorzystanie złożonych kompozycji, płynnych wzorów, słabo oświetlonych i intymnych wnętrz. Fotografia w stylu retro nie boi się ziarna, prześwietleń i nieostrości. Wizualne obrazy lat 60., 70., 80. i 90. nie przestają inspirować fotografów. Epoki te są niewyczerpanym źródłem pomysłów. Połączenie ich z nowoczesnością tworzy niepowtarzalny klimat.

Stylistyka retro stoi w opozycji do minimalizmu, który może wydawać się mało osobisty i zbyt restrykcyjny. Odrzuca jednolitą estetykę na rzecz poczucia indywidualności i łamania zasad. Trend ten, zasilany sentymentem millenialsów i ciekawością generacji Z ma w swoim baku jeszcze dużo paliwa. 😉

Fot. Aliaksei
Fot. Aliaksei
Fot. Javier Martinez
Fot. Sunny Ng

Podsumowanie

Kiedy siadałem do tego tekstu lista trendów, o których chciałem pisać, miała kilkanaście pozycji. Wśród nich były banalne rzeczy jak bomby dymne czy animowane gify. Szybko jednak zrozumiałem, że główne nurty, którymi podąża współczesna fotografia to coś znacznie więcej niż nowinki i technikalia. To bardziej odpowiedź na nasze pragnienia i wartości, które reprezentujemy. Metaforyczne lustro, w którym odbija się kondycja świata.  

Fotografia na okładce: Paweł Szymański
Źródło: unsplash.com

2 thoughts on “3 najważniejsze trendy w fotografii w 2021 roku

  1. Minimalizm i autentyczność to cos co lubię najbardziej i najpewniej się w tym czuję. Mam szczęście że trafiam też na takich klientów ktorzy przychodzą do mnie ze wzgledu na np. minimalistyczne, jasne scenki świąteczne ♡ czesto zdarzają sie tez tacy, ktorzy prosza zeby nie retuszowac skory bo lubią swoje niedoskonałości ♡
    Fajnie ze wracamy do prawdziwych zdjec i ludzie sa swiadomi ze prawda jest najfajniejsza. Zwlaszcza po latach kiedy modne trendy przemijają i z czasem stają się kiczem 😉

    1. Niektóre „modne” efekty naprawdę źle się zestarzały. Pamiętam plastikowe twarze czy zdjęcia tak bardzo kontrastowe, że aż pozbawione półtonów. Te nowe trendy są naprawdę ok i oby utrzymały się jak najdłużej 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *