Poradniki, Pracownia, Wyróżnione

6 sposobów na drukowanie zdjęć – który powinieneś wybrać?

Kiedy zamawiasz wydruk swoich fotografii, zastanów się, jaką metodę druku chcesz wykorzystać. Wybór odpowiedniego sposobu ma wpływ na jakość, trwałość i odbiór twojej pracy. Poniżej przygotowałem opis 6 najbardziej popularnych sposobów na drukowanie fotografii wraz z krótkim podsumowaniem ich zalet i wad.


SPIS TREŚCI
  1. Druk Termosublimacyjny
  2. C-Type czyli odbitka
  3. Wydruki z DryLab
  4. Druk Ecosolwentowy
  5. Atramentowy druk fotograficzny
  6. Druk Fine Art, Giclee

1. Druk Termosublimacyjny

Drukarki termosublimacyjne wykorzystują ciepło do nanoszenia barwnika na papier. Przez niską cenę urządzeń oraz prostotę i małą awaryjność, metoda ta jest bardzo popularna w fotokioskach, fotobudkach oraz punktach specjalizujących się w fotografii do dokumentów.

Producenci i sprzedawcy tych urządzeń zachwalają wysoką jakość termodruku, która przebija tą z „atramentówek”. W rzeczywistości jest ona przeciętna i może konkurować co najwyżej z prostymi drukarkami do zastosowań domowych. 

Często zdarza się, że urządzenia montowane w kioskach są nie dokładnie skalibrowane. Wydruki z nich można łatwo rozpoznać po zielonkawym zafarbie. Słabym punktem termosublimacji jest też papier, dostępny w ograniczonych formatach i tylko z błyszczącym wykończeniem.

Kiedy warto drukować na termosublimacji?

Kiedy musisz wydrukować zdjęcie na ostatnią chwilę, i kiosk w galerii handlowej jest jedyną opcją.

Jeśli drukujesz małe nakłady w domu i szukasz niedrogiej alternatywy dla drukarki atramentowej. 

Plusy:

  • Duża dostępność w wielu punktach handlowych
  • Niska cena drukarek do zastosowań domowych

Minusy:

  • Ubogi wachlarz formatów
  • Druk tylko na błyszczącym papierze
Odbitki typu c
Odbitki typu C nadają się świetnie do domowego archiwum.

2. C-Type czyli odbitka

Odbitka typu C (chromogeniczna) jest wywoływana, a nie drukowana. Powstaje przez naświetlenie światłoczułego papieru, i utrwalenie w chemicznej kąpieli. Proces  jest niemal identyczny z tradycyjnym wywoływaniem zdjęć w ciemni z tą różnicą, że wszystko odbywa się w jednym urządzeniu. W minilabie. 

Zdjęcia z minilabu mają bardzo dobrą jakość i specyficzny „feeling” tradycyjnej odbitki. Zazwyczaj dostępne są w formatach od 9 × 13 do 30 × 45 cm. Najpopularniejsze wykończenia to błysk i mat (lustre), ale niektóre laby oferują inne warianty jak silk, pearl czy metallic. 

Niestety proces chemiczny nie jest pozbawiony wad. Minilaby działają w przestrzeni kolorystycznej odpowiadającej sRGB i nie pozwalają na odwzorowanie wszystkich możliwych kolorów. Trwałość wydruku również nie jest powalająca, szacuje się ją na 40 do 80 lat.

Kiedy warto zamówić odbitki z minilabu?

Odbitki typu C to dobry wybór kiedy szukasz małych formatów do rodzinnego archiwum. Mają dobrą jakość, są łatwo dostępne a oprogramowanie minilaba, pozwala w łatwy sposób dokonać podstawowej korekty. Warto poszukać laboratorium, które wykonuje ją w cenie.

Plusy:

  • Łatwa dostępność
  • Dobra jakość obrazu
  • Stosunek jakości do ceny

Minusy:

  • Niska trwałość
  • Mała dostępność dużych formatów
  • Niewielki wybór papierów

3. Wydruki z DryLab

”Suchy Lab” to odpowiedź rynku na malejące zainteresowanie klasycznymi minilabami. Minilaby są drogie w zakupie i utrzymaniu. Zajmują dużo miejsca, są ciężkie, a do tego produkują chemiczne odpady. DryLab to połączenie funkcjonalności tradycyjnego minilabu z drukiem atramentowym. Papier, podobnie jak w zwykłym labie podawany jest na rolce i cięty do odpowiedniego formatu, po czym zostaje zadrukowany z wykorzystaniem czterech, lub sześciu tuszy (w zależności od modelu urządzenia). 

Wydruki DryLab wyglądają bardzo przyzwoicie i możesz zamówić je na wielu rodzajach papieru. Niestety druk atramentowy jest droższy od procesu chemicznego, co przekłada się na końcową cenę wydruku.

Kiedy warto drukować zdjęcia na DryLab?

Kiedy potrzebujesz małych wydruków w lepszej jakości niż ta którą oferują zwykłe minilaby i/lub szukasz bardziej wyszukanych papierów. 

Plusy:

  • Bardzo dobra jakość druku
  • Duża różnorodność papierów

Minusy:

  • Wyższa cena wydruku w porównaniu z procesem chemicznym
  • Mała dostępność dużych formatów
Drukarka ecosolwentowa
Drukarki ecosolwentowe są bardzo popularne i występują w wielu wariantach. Fot. Vladislav Kim

4. Druk Ecosolwentowy

Druk ecosolwentowy jest szeroko wykorzystywany w poligrafii w tym również w wielkoformatowym wydruku zdjęć. Plotery ecosolwentowe wykorzystują zazwyczaj 4 tusze i pracują w przestrzeni barwnej CMYK lub CMYK+. Jakość wydruku z tych urządzeń bywa bardzo różna, w przypadku dobrze utrzymanych, nowoczesnych maszyn, pracujących na oryginalnych materiałach i dobrych papierach wydruk może wyglądać naprawdę przyzwoicie. Nie jest to „fotograficzna” jakość, ale bywa wystarczająca dla mniej ambitnych projektów. Niestety duża część drukarni pracujących na tych maszynach jest mocno skoncentrowana na ograniczaniu kosztów druku, co niestety idzie w parze z niską jakością. 

Kiedy warto drukować na ecosolwencie?

Wybierz ecosolwent jeśli zależy Ci na niskiej cenie. Ta metoda druku będzie też niezastąpiona gdy robisz wystawę w trudnych warunkach np. na otwartej przestrzeni. 

Plusy:

  • Niska cena druku
  • Możliwość drukowania ogromnych formatów

Minusy:

  • Kolory tylko z palety CMYK, CMYK+ ( dodatkowe kolory Light Magenta, Light Cyjan)

5. Atramentowy druk fotograficzny

Wydruki atramentowe na drukarkach fotograficznych to obecnie najlepsza metoda druku fotografii i innych dzieł sztuki. Drukarki pracujące w tej technologii wykorzystują dodatkowe odcienie magenty i cyjanu, kolor pomarańczowy i zielony oraz kilka odcieni czerni dla najwierniejszego oddania barw i przejść tonalnych. Na rynku dostępnych jest wiele papierów oferujących każde możliwe wykończenie. 

Atramenty wykorzystywane w tej technologii zawierają pigment rozpuszczony w wodzie. Dzięki temu wydruki są praktycznie bezwonne i bardzo trwałe. Niestety ta metoda ma jedną wadę: jest droższa od innych.

Wydruki atramentowe możesz zamówić w mojej pracowni.

Kiedy warto zamówić wydruk fotograficzny?

Kiedy zależy ci na jakości i wiernym odwzorowaniu kolorów.

Plusy:

  • Świetna jakość i odwzorowanie kolorów
  • Szeroki wybór papierów i formatów
  • Wysoka trwałość

Minusy:

  • Cena
Wydruk fine art na papierze barytowym
Wydruki Fine Art to najwyższa klasa druku. Fot. na wydruku: Tymoteusz Sejwa

6. Druk Fine Art, Giclee

Ten rodzaj druku jest rozwinięciem druku atramentowego. Różnica polega na tym, że w druku Fine Art stosuje się wyłącznie oryginalne tusze oraz najwyższej jakości, bezkwasowe papiery archiwalne. Dzięki temu połączeniu trwałość prac może sięgać nawet 200 lat. Kolory możliwe do uzyskania w tej technice są niedostępne dla jakiegokolwiek innego rodzaju druku. Przy odpowiednio przygotowanym pliku możliwe jest uzyskanie barw z profilu ProPhotoRGB, najszerszego profilu opisującego przestrzeń RGB, co w praktyce pozwala na uzyskanie największej rozpiętości kolorów.

Ten rodzaj druku również możesz zamówić w mojej pracowni.

Kiedy warto zamówić wydruk Fine Art?

Kiedy interesuje cię jakość bez kompromisów. Gdy chcesz sprzedawać swoje prace jako dzieła sztuki.

Plusy:

  • Najwyższa możliwa jakość druku
  • Trwałość sięgająca 200 lat
  • Możliwość wydrukowania kolorów z profilu ProPhoto RGB

Minusy:

  • Cena

Podsumowanie

Każda z metod druku, jaką tu przedstawiłem, może być dla Ciebie najlepszym wyborem w danej sytuacji. Kluczem do sukcesu jest znajomość własnych potrzeb i możliwości. Pamiętaj, że wybierając metodę druku fotografii, warto kierować się też jakością urządzeń i materiałów, oraz przede wszystkim doświadczeniem i wiedzą specjalistów, którzy je obsługują.

Jeden komentarz dla "6 sposobów na drukowanie zdjęć – który powinieneś wybrać?"

  1. Nie miałem pojęcia, że istnieje tyle różnych metod druku zdjęć. Twoje spostrzeżenia na temat druku termosublimacyjnego są szczególnie pomocne. To świetnie wiedzieć, kiedy najlepiej wykorzystać tę technikę – wydaje się idealna dla szybkich wydruków w galeriach handlowych lub do niewielkich projektów domowych. Zgadzam się, że ograniczenia, takie jak brak różnorodności formatów i tylko błyszczące wykończenie, mogą być problematyczne dla bardziej wymagających zastosowań. Dzięki za podzielenie się wiedzą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *