Poradniki, Wyróżnione

Filmy z YouTube, które rozwiną Twoją fotografię #1

Kiedy zaczynałem swoją przygodę z fotografią, dostęp do wiedzy był ograniczony. Darmowe zasoby nie powalały zawartością a wartościowe poradniki, kursy i warsztaty były płatne. Dziś dzięki portalom takim jak YouTube wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Dostępna od zaraz, kompletnie za darmo. 

Oczywiście nie wszystko, co pojawia się na YouTube, jest warte uwagi. Nie oszukujmy się – większość rzeczy nie jest. Dlatego postanowiłem stworzyć cykl, w którym będę się z Tobą dzielił filmami, które obejrzałem i które rozwinęły mnie jako fotografa. Poprawiły mój warsztat, zmieniły postrzeganie fotografii lub zainspirowały do tworzenia. 

W zestawieniu celowo pominąłem wszystko, co dotyczy nowinek sprzętowych. Nie ma tam też typowych podstaw, ale nie zniechęcaj się jeśli dopiero zaczynasz. Lista ma się ukazywać cyklicznie, skupiłem się więc na filmach, które zostały udostępnione w ostatnim czasie.


SPIS TREŚCI

Jak włączyć polskie napisy?

Moje lata nauki angielskiego poszły „jak krew w piach”. Na szczęście z pomocą przychodzi technologia. Jeśli tak jak ja nie do końca ogarniasz z językiem, skorzystaj z tłumaczenia, jakie oferuje odtwarzacz. Kliknij ikonę ustawień, wybierz napisy w języku angielskim (wbudowane lub generowane automatycznie) potem znów wejdź w napisy, kliknij „przetłumacz automatycznie” i wybierz język polski. Oczywiście tłumaczenie będzie zawierało pewną ilość błędów i zabawnych nieporozumień, ale nie zgubi sensu wypowiedzi.

Aby wyświetlić tłumaczenie na język polski, wejdź w ustawienia, włącz angielskie napisy, potem znów wejdź w ustawienia i włącz automatyczne tłumaczenie na polski.

Fotografia krajobrazu

Gudmann & Gyda:  Jak fotografować erupcję wulkanu?

Einar Gudmann i Gyda Henningsdottir specjalizują się w fotografii dzikiej przyrody i krajobrazu. W filmie dzielą się techniką i wskazówkami jak fotografować aktywny wulkan. Pokazują jaki sprzęt pakują na wyprawę, jak radzą sobie z dużym kontrastem między gorącą lawą a niebem oraz dlaczego używają filtrów ND w ciemnej scenerii. 

Na filmie nie brakuje gotowych fotografii wraz z parametrami, z jakimi zostały wykonane. Autorzy zadbali również o warstwę dźwiękową, która świetne podkreśla klimat miejsca i siłę wulkanu.

Michael Shainblum: Fotografowanie fal i oceanu

Michael Shainblum to fotograf i filmowiec mieszkający w San Francisco. W tym miesiącu na mojej liście znalazły się dwa filmy jego autorstwa. Pierwszy z nich to odprężająca wyprawa nad wybrzeże Pacyfiku. Michael tłumaczy, dlaczego fotografuje fale teleobiektywem. Jak kreatywnie wykorzystuje czasy otwarcia migawki i panoramowanie. 

W drugiej części możesz zobaczyć, w jaki sposób powstaje piękna panorama oceanu z mostem Golden Gate w tle. Piękny i bardzo relaksujący film.

Michael Shainblum: Fotografowanie lasu obiektywem 70-200

W drugim video Michael zabiera nas na spacer po lesie. Korzystając z obiektywu 70-200 poszukuje tekstur i wzorów ukrytych wśród drzew. Film jest świetnym dowodem na to, że dobry temat do zdjęć i świetną kompozycję możesz znaleźć nawet w pobliskim park

Andy Mumford: Kompozycja fotografii krajobrazowej – minimalizm

Minimalizm jest wciąż mocnym trendem w fotografii. Pisałem o tym w jednym z poprzednich postów. W tym video, Andy Mumford, ambasador marki Fujifilm, opisuje, w jaki sposób komponować minimalistyczne krajobrazy. Na wybranych z własnego portfolio przykładach opisuje techniki kompozycyjne, jakie zastosował, aby stworzyć poczucie izolacji. Wykorzystanie przestrzeni, pogody, koloru i rytmu. Ten film to prawdziwa kopalnia wiedzy.

Street

Kebs Cayabyab: Wykorzystanie cieni w fotografii ulicznej

W tym krótkim filmie pochodzący z Filipin fotograf Kebs Cayabyab tłumaczy jak wykorzystać cień  w fotografii ulicznej. Jak za pomocą ciemnych obszarów budować kompozycję i wzmacniać nastrój. Jakie są rodzaje cieni i jak zmieniają się w ciągu dnia.

Eren Sarigul: Sześć wskazówek jak przezwyciężyć strach w fotografii ulicznej

Fotografowanie obcych osób i narażanie się na konfrontację wymaga dużej odwagi i pewności siebie. Eren Sarigul tłumaczy, w jaki sposób przezwyciężył strach i jakie triki stosuje, aby swobodnie fotografować na ulicy.  Od ubioru i zachowania po wybór odpowiedniej lokalizacji i rozmowę z „niezadowolonym modelem”. Świetny, pokrzepiający materiał.

Portret i studio

John Gress: Harmonia barw w fotografii portretowej

W tym filmie John Gress pokazuje jak wykorzystuje teorię kolorów w swoich portretach. Wyjaśnia sześć sposobów na łączenie barw i tłumaczy jak zastosować je w praktyce. Dobór rekwizytów, garderoby i tła oraz kolor światła to nie tylko estetyka. Kolory pozwalają na kierowanie uwagą odbiorcy i mają kluczowy wpływ na budowanie dramaturgii ujęcia.

Eli Infante: Portret z czterema źródłami światła

To chyba najbardziej kompletny samouczek z całej listy. Eli Infante przedstawia krok po kroku jak wykonać portret z wykorzystaniem aż czterech źródeł światła. Od ustawień aparatu, po setup lamp aż po obróbkę. Przy okazji warto zwrócić uwagę na oryginalną aranżację studia.

Walid Azami: Perry Farrell – sesja krok po kroku

Usher, Jennifer Lopez i Ricky Martin to celebryci, którym zdjęcia robił Walid Azami. Jeśli zastanawiasz się jak wygląda sesja zdjęciowa z gwiazdą showbiznesu – zobacz to video. Walid tłumaczy w nim organizacje planów, wykorzystanie moodboardu, pracę z dyrektorem kreatywnym i wiele innych.

Mark Mann: Podstawy retuszu i korekcji kolorów

Najdłuższe video w tym zestawieniu i olbrzymia dawka wiedzy o retuszu skóry. Mark Mann przez ponad 40 minut retuszuje portret, aby uzyskać piękny i realistyczny efekt. Świetnie i bardzo dokładnie przedstawiony proces. W opisie na YT znajdziesz też darmową akcję do Photoshopa.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że na mojej liście znalazły się treści, które były dla Ciebie wartościowe. Jeśli tak pamiętaj, że możesz podziękować autorom, klikając kciuk w górę, komentując lub subskrybując kanał. 

Jak widzisz w pierwszej części cyklu nie umieściłem żadnego filmu z polskiego Youtuba. Po części jest to spowodowane tym, że znam niewielu polskich twórców. Jeśli śledzisz wartościowy kanał o fotografii w języku polskim lub tworzysz własne filmy, podziel się linkiem w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *