Jak rozumieć DPI w druku fotografii
Pojęcie DPI może wydawać się skomplikowane, jednak w kontekście druku fotografii jest to prosty, aczkolwiek bardzo przydatny wskaźnik, którego znajomość pomoże Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy i frustracji
Czym jest DPI?
DPI to skrót od dots per inch (kropki na cal), jest to parametr, który określa, jak bardzo szczegółowy będzie wydrukowany obraz. Im więcej kropek (dots), drukarka naniesie na każdy cal (2,54 cm) wydruku, tym jego jakość (rozdzielczość) będzie lepsza.
Skoro DPI to parametr związany z drukiem, dlaczego zaleca się, aby zdjęcia przeznaczone do publikacji w sieci były przygotowane w 72 dpi? Ponieważ jest to mit, który rozprzestrzenił się tak bardzo, że jest powtarzany nawet w artykułach eksperckich. Jedyną wartością istotną dla zdjęć wyświetlanych w Internecie jest rozdzielczość podawana w pikselach (np. 2000 × 3000 px). Aby określić DPI, musisz dodatkowo znać fizyczną wielkość nośnika, na którym będzie wydrukowana fotografia.
Jak obliczyć DPI?
Mając plik o określonej rozdzielczości i znając docelowy format wydruku, możesz ustalić ile pikseli, przypadnie na każdy cal zadrukowanego papieru. Możesz w tym celu posłużyć się wzorem:
DPI = (rozdzielczość pozioma / ( szerokość w cm / 2,54)) + (rozdzielczość pionowa /
(wysokość w cm / 2,54)) / 2
Możesz tez skorzystać z darmowych kalkulatorów dostępnych online jak https://www.atiz.com/dpi/, lub sprawdzić bezpośrednio w Photoshopie w zakładce “obraz -> rozmiar obrazu”. Bardzo ważne jest odznaczenie funkcji ponownego próbkowania.
Jeżeli twój aparat wygenerował zdjęcie o rozdzielczości rozmiarze 6000 × 4000 px, które chcesz wydrukować w formacie 30 × 45 cm, to szczegółowość twojego wydruku wynosi w zaokrągleniu 339 dpi. Jest to świetny wynik.
Przyjmuje się, że 300 dpi jest odpowiednią wartością dla drukowanych zdjęć. Co zatem stanie się z twoim zdjęciem, jeśli będziesz chciał wydrukować je w większym formacie? Gdy powiększysz je do wymiarów 60 × 90 cm, uzyskasz szczegółowość na poziomie 169 dpi. Czy to sprawi, że wydruk będzie niskiej jakości? Na szczęście nie!
300 dpi jest optymalną wartością dla wydruków oglądanych z bliska. Wydruki wielkoformatowe oglądamy z większej odległości niż małe odbitki, dzięki czemu ich tolerancja na niższe DPI jest większa. W tabelce poniżej możesz sprawdzić, jak zmienia się, minimalne DPI w zależności od odległości, z jakiej oglądany jest wydruk.
Odległość z jakiej oglądany jest wydruk | Minimalne DPI |
0,3 m | 250 |
0,5 m | 170 |
1 m | 80 |
2 m | 50 |
Twoja fotografia wydrukowana w formacie 60 × 90 cm będzie wyglądać świetnie nawet oglądana „z nosem w szybie” 🙂
Podsumowanie
Teraz gdy wiesz, jak obliczyć DPI i dlaczego jest ono ważne, możesz z łatwością stwierdzić jakiej jakości będzie twój wydruk, zanim pierwsza kropla atramentu spadnie na papier. Pamiętaj też, że zamawiając wydruki w Lab 31, sprawdzenie pracy przed drukiem, również pod kątem DPI jest darmowe.
Ogromna wiedza oraz wieloletnie doświadczenie Mateusza to gwarant, że prace które drukujemy w Lab31 zawsze wychodzą fantastycznie. Świetny artykuł, proszę o więcej 🙂
To przysłodził 🙂 Dzięki Remik!
Ja bym w zdaniu „Jeżeli twój aparat wygenerował zdjęcie o rozdzielczości 6000 × 4000 px” zmienił słowo „rozdzielczości” na „rozmiarze”. Zgodnie ze słownikiem PWN słowo rozdzielczość oznacza „zdolność do wyraźnego przedstawiania drobnych szczegółów; też: wielkość określająca tę zdolność”. To nie ilość pikseli monitora czy matrycy decyduje o wyrazistości szczegółów tylko ich „zagęszczenie”, czyli w przypadku wydruków DPI.
Słuszna uwaga. Dziękuję, poprawiłem 🙂