Jak wybrać odpowiedni format wydruku? Poradnik o kadrowaniu i proporcjach
Wybór odpowiedniego formatu dla wydruków to banalna sprawa. Wystarczy przecież zmierzyć ile miejsca jest na ścianie, lub jakie wymiary ma rama, w którą oprawisz zdjęcie. Proste prawda? Nie do końca. Wybierając format w ten sposób, możesz dostać wydruki, na których zabraknie części kadru. Aby tego uniknąć, musisz pamiętać o proporcjach.
Czym jest proporcja?
Proporcja obrazu to stosunek długości boków – dłuższego do krótszego*. W fotografii najbardziej popularnym stosunkiem boków jest 3:2 (trzy do dwóch). Jest to proporcja małoobrazkowego filmu 35 mm i stworzonych na jego wzór matryc Full Frame i APS-C. Matryce o takich proporcjach znajdują się np. w lustrzankach i w większości bezlusterkowców. Drukując obraz o proporcji 3:2, musisz pamiętać, że na 3 cm dłuższego boku przypadają 2 cm krótszego. Jeśli chcesz, aby wydruk miał dłuższy bok o długości 60 cm (3 × 20), to krótszy bok powinien mieć 40 cm (2 × 20). Co się jeśli wybierzesz inny, niezgodny z proporcjami format?
*- z wyjątkiem proporcji 1:1 czyli kwadratów.
Obraz będzie przycięty. Pół biedy jeśli nad drukiem twojej fotografii czuwa żywa osoba. Doświadczony laborant zrobi wszystko, aby kadrowanie odbyło się z jak najmniejszą szkodą dla zdjęcia. Gorzej jeżeli oddałeś swoje prace do sieciówki. W takich miejscach kadrowanie przebiega automatycznie, bez względu na to co zostanie wycięte. Możesz się przed tym obronić, zmieniając opcje kadrowania, z domyślnego dopasowania na „pełen kadr” (w systemie Lab31 – Białe Paski). Wtedy kadr nie będzie ucięty, ale na bokach pojawi się biały, niezadrukowany obszar.
Poza 3:2, najpopularniejszym standardem jest 4:3, stosowany w aparatach kompaktowych oraz wprowadzony przez smartfony 16:9 – o ile proporcje zdjęć w klasycznych aparatach odpowiadają rozmiarom matryc, smartfony „oszukują” swoich użytkowników. Posiadają przetworniki 4:3, ale ucinają część kadru do 16:9, aby zdjęcie wyświetliło się na całym ekranie. Robiąc zdjęcia smartfonem, warto przestawić proporcje na 4:3, aby korzystać z całej powierzchni matrycy.
Jak kadrować zdjęcia?
Jak uniknąć problemów z uciętym kadrem? Przede wszystkim staraj się trzymać oryginalnych proporcji swojego aparatu. Zamawiając wydruki, wybieraj formaty, które im odpowiadają. Poniżej znajdziesz infografikę z przykładowymi formatami i ich proporcjami.
Pamiętaj o proporcjach gdy kadrujesz zdjęcia w postprodukcji. Kadrując niechciane elementy z prawej strony, musisz poświęcić też część obrazu z góry lub dołu. Swobodne przycinanie niechcianych elementów to błąd. Twój program graficzny może zablokować proporcje przy kadrowaniu. W Lightroomie zrobisz to ikoną kłódki, w Photoshopie przytrzymując Shift.
No dobrze, ale co zrobić w sytuacji gdy zdjęcie jest w proporcji 3:2 a wydruk musi być w 4:3, bo wymusza to np. wymiar ramy? Jeżeli chcesz możesz mieć wpływ na to jak wykadrowane będzie twoje zdjęcie. Możesz po prostu wpisać docelowe wymiary w narzędziu kadrowania i samodzielnie dociąć je w optymalny sposób. W ten sposób sprawdzisz też, czy wybrany format jest odpowiedni dla twojej fotografii.
Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pozwolił Ci lepiej zrozumieć, czym są proporcje i jak na ich podstawie wybierać format wydruku. Jeżeli coś jest dla Ciebie niejasne, daj znać w komentarzu. Pamiętaj też, że zamawiając wydruki w mojej pracowni – Lab31 – zawsze możesz poprosić o sprawdzenie plików, również pod kątem najlepszego dla nich rozmiaru.
o ile życie byłoby łatwiejsze, gdyby wszyscy o tym wiedzieli i w telefonach ustawiali od razu 3:2 🙂 nie trzeba by później tłumaczyć dlaczego nie ma całego zdjęcia na wydruku 🙂 😛
świetny post 🙂
Coś o tym wiemy 🙂 Dziękuję!