Projekty Fotograficzne, Wyróżnione

Italy Paused – Fotografia w czasach kwarantanny

Świat zatrzymał się w miejscu. Na placach i ulicach migają pojedyncze sylwetki. Plaże i kurorty opustoszały. Nikt nie robi zdjęć.


Italy Paused to projekt który, pokazuje ponurą, apokaliptyczną scenerię włoskich miast poddanych kwarantannie. Węgierski fotograf Milan Radisics zamiast aparatu wykorzystał publiczne kamery cctv a za spust migawki posłużył mu klawisz Print Screen. 40 kadrów nawiązuje do XIV-wiecznego zwyczaju – 40 dni ( z włoskiego Quaranta giorni) które musiały odczekać statki przed wpłynięciem do weneckiego portu.

Czy obrazek z przemysłowej kamery może być pełnowartościową fotografią? Może i każdy kolejny kadr projektu utwierdzał mnie w tym przekonaniu. Przypominające dagerotypy, niewyraźne zdjęcia kryją w sobie wiele detali i małych historii które stanowią smutne świadectwo naszych czasów.


Milan Radisics jest niezależnym fotografem z Budapesztu. Urodził się 50 lat temu w byłej Jugosławii, obecnie w północnej Serbii. Aktywny w profesjonalnej fotografii od 1999 roku. Współpracował m.in. z National Geographic. Przez dziewięć lat pełnił funkcję prezesa węgierskiego stowarzyszenia fotografów przyrody naturArt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *